Sıkça Sorulan Sorular

Yarışmanın konusu nedir?

Shenema İstanbul Kısa Film Platformu’nun konusu “Kadın” olarak belirlenmiştir. Platform, yarışmaya başvuracak adayların, bu ana konu altında, her sene farklı olarak belirlenecek tema ile ilgili başvurularını dikkate alacaktır.

Yarışmanın teması nedir?

Shenema İstanbul Kısa Film Platformu’nun 2019-2020 yılı teması “Önyargılar” olarak belirlenmiştir.

Sistemde 3 ayrı başvuru var. Hangisine başvurmalıyım?

Shenema İstanbul Kısa Film Platformu 3 ayrı başvuru duyurusu yapmaktadır:

Shenema İstanbul Kısa Film Proje Yarışması: “Kadın” konulu, “Önyargılar” temalı kısa film proje sahipleri, Platform tarafından duyurulan tarihler arasında yarışmaya başvurabilirler.

2 Dakikada Çek Getir Yarışma Başvurusu: “Kadın” konulu, teması Şubat 2020 tarihinde, özellikle belirtilmeyecek bir gün ve saatte, sadece bu yarışmaya başvuran adaylarla paylaşılacak video yarışmasıdır.

Kadın Konulu Doktora Tezi Araştırma Burs Başvurusu: Kadın konusunda, doktora tezi hazırlayan ya da hazırlayacak olan doktora öğrencilerine verilecek olan burs için yapılacak başvurudur.

Yönetmeliğe nereden ulaşabilirim?

Shenema İstanbul Kısa Film Platformu yönetmeliğine www.shenema.org adresindeki yönetmelik kısmından ulaşabilirsiniz.

Son başvuru tarihi nedir?

Shenema İstanbul Kısa Film Proje Yarışması, Doktora Tezi Araştırma Burs Başvurusu ve 2 Dakikada Çek Getir Video Yarışması ön başvurusu, son başvuru tarihi 21 Aralık 2019, Cumartesi günüdür. Başvuruların en geç mesai saati bitimi olan 17:30’a kadar tamamlanmış olması gerekmektedir.

Başvuruyu yaptıktan sonra değerlendirme ve ödül süreci nasıl olacak?

Shenema İstanbul Kısa Film Proje Yarışması: Ön jüri, başvuruların tamamlandığı 21 Aralık 2019 tarihinden 22 Ocak 2020 tarihine kadar tüm projeleri değerlendirecek ve finale kalan projeleri belirleyecektir. Finale kalan projeler 22 Ocak 2020 tarihinde açıklanacaktır. Finale kalan en fazla 10 proje yapımcı ve/veya yönetmeni, 1 Şubat 2020 tarihindeki Pitching Eğitimi’ne katılacaklardır. Bu eğitimden sonra, 05 Mart 2020 tarihinde, projelerini yarışma ana jürisine sunacaklardır. Ana jürinin değerlendirmesi sonucu, kazanan 3 proje, 06 Mart 2020 tarihinde, Shenema İstanbul Kısa Film Platformu tarafından düzenlenecek ödül töreninde açıklanacaktır.

2 Dakikada Çek Getir Video Yarışması: 21 Aralık 2019’a kadar Yarışma’ya katılım başvurusu yapan adaylar, gün ve saatinin özellikle belirtilmediği Şubat 2020 tarihinde, sisteme kayıtlı oldukları SMS ve elektronik posta üzerinden, “Kadın” ana başlığı altında, 2019-2020 yılı temasından haberdar edilirler. Tema kendilerine belirtildiği andan itibaren başlayan, sonraki 48 saat içinde, en fazla 2 dakikalık videolarını sisteme yüklerler. Kazanan 06 Mart 2020 tarihinde, Shenema İstanbul Kısa Film Platformu tarafından düzenlenecek ödül töreninde açıklanacaktır.

Kadın Konulu Doktora Tezi Araştırma Burs Başvurusu: Platform tarafından belirtilen başvuru tarihleri arasında, “Kadın” konusunda, doktora tezi hazırlayan/hazırlayacak olan bursiyer adayları, başvurularını sistem üzerinden yaparlar. Kazan burs başvurusu 06 Mart 2020 tarihinde, Shenema İstanbul Kısa Film Platformu tarafından düzenlenecek ödül töreninde açıklanacaktır.

Başvuru ve Değerlendirme ile ilgili önemli tarihler nedir?

Proje başvuruları, 7 Ekim 2019 – 21 Aralık 2019 tarihleri arasında yapılmalıdır. Finale kalan projeler 22 Ocak 2020 tarihinde açıklanacaktır. Ana jüri değerlendirme sonucu, kazanan üç kısa film projesi ve bu süreçten bağımsız olarak devam eden doktora tezi bursu ve video yarışması birincisi, Shenema İstanbul Kısa Film Platformu tarafından, 06 Mart 2020 tarihinde gerçekleştirilecek ödül töreninde açıklanacaktır.

Başvuru formuna nereden ulaşabilirim?

Shenema İstanbul Kısa Film Platformu başvuru formuna www.shenema.org  adresinden ulaşabilirsiniz.

Yarışmaya katılım ücretli midir?

Yarışmaya katılım ücretsizdir.

Yarışmaya katılmak için yaş sınırlaması var mıdır?

Yarışmaya katılmak için herhangi bir yaş sınırlaması yoktur.

Ön jüri kimlerden oluşuyor?

Ön jüri, sinema veya Yarışma’nın “tema”sı konusunda uzman 7 profesyonel isimden oluşur.

Ana jüri kimlerden oluşuyor?

Shenema İstanbul Kısa Film Platformu tarafından seçilen jüri, sinema ve Yarışma’nın “tema”sı konusunda uzman 7 kişiden oluşur.

Danışma Kurulu kimlerden oluşuyor?

Danışma Kurulu; Doktora Tezi Araştırma Bursu seçimi için bir araya gelen eğitim alanında konusunda uzman öğretim görevlileri, bilim insanları veya Yarışma’nın “tema”sı konusunda uzman 5 kişiden oluşur.

Ödüller nedir?

Jüri tarafından belirlenen projelere:

Shenema İstanbul Kısa Film Proje Yarışması:

Birincilik Ödülü: 20.000 TL Değerinde (Yirmibin Türk Lirası) Ortak Yapım Ödülü – Festival Desteği Ödülü

İkincilik Ödülü: 10.000 TL (Onbin Türk Lirası) Para Ödülü

Üçüncülük Ödülü: 5.000 TL (Beşbin Türk Lirası) Para Ödülü

 

2 Dakikada Çek Getir Video Yarışması:

Birincilik Ödülü: 5.000 TL (Beşbin Türk Lirası) Para Ödülü

 

Doktora Tezi Araştırma Bursu: 10.000 TL (Onbin Türk Lirası)

 

Post Prodüksiyon Desteği Ödülü

verilecektir.

Para ödülü kime, ne zaman ve hangi yolla ödenecek?

Ödüller, Shenema İstanbul Kısa Film Platformu tarafından gerçekleştirilecek ödül töreninde:

Shenema İstanbul Kısa Film Projesi Üçüncüsü, 2 Dakikada Çek Getir Video Yarışması Birincisi, Doktora Tezi Araştırma Bursu, kazandıkları ödül tutarında düzenlenmiş çekler şeklinde verilir. Prodüksiyon Ödülü kazanan Shenema İstanbul Kısa Film Projesi Birincisi’nin ödülü, Mayıs 2020’nin sonuna kadar proje hayata geçirilerek verilir. Shenema İstanbul Kısa Film Projesi İkincisi’nin ödülü, projenin prodüksiyonu yapımcı tarafından tamamlandıktan sonraki takip eden hafta içinde verilir.

Projeye konu olan filmin uzunluğu ne kadar olmalı?

Başvurusu yapılan kısa film projesi, en fazla jenerik de dahil, 15 dakikalık bir kısa film projesi olmalıdır. 2 Dakikada Çek Getir Video Yarışması içinse videoların uzunluğu en fazla 2 dakikadır.

Projem finale kaldığında yapmam gerekenler nelerdir?

Finale kalan eserler sahipleri, yönetmelik şartlarını kabul ettiklerini göstermek üzere, yönetmen ve yapımcı tarafından imzalanmış Shenema İstanbul Kısa Film Platformu Yönetmeliği’nin her sayfası imzalanmış çıktısı [email protected] email adresine gönderilmelidir.

Başka bir yarışmaya katılmış/ödül almış olan bir film projesi ya da video ile başvuru yapabilir miyim?

Başvuru yapan film projelerinin/videoların daha önce hiçbir yerde yarışmamış ve ödül almamış olması gerekmektedir.

Yarışmaya birden fazla film projesi ile katılmak mümkün mü?

Yarışmaya birden fazla film projesiyle katılabilirsiniz. Bu durumda her bir başvuru için ayrı form doldurulmalıdır.

Başvuru sırasında nelere dikkat etmem gerekir?

Ayrıntılı başvuru koşullarına www.shenema.org adresindeki Shenema İstanbul Kısa Film Platformu Yönetmeliği’nden ulaşabilirsiniz.